Mikrorachunek podatkowy

mikro rachunek podatkowy biuro rachunkowe rybnik

Od 1 stycznia 2020 roku wprowadzony zostanie indywidualny rachunek podatkowy do zapłaty podatku VAT, PIT, CIT do urzędu skarbowego. Zostanie on przypisany do podatnika analogicznie jak w przypadku płatności na składki ZUS. Wprowadzenie tego rachunku ma na celu identyfikację podatnika lub płatnika przez urząd skarbowy.

Ministerstwo finansów udostępniło już generator mikrorachunku podatkowego. Mikrorachunek podatkowy jest to indywidualny rachunek podatkowy, który służy do wpłat PIT, CIT i VAT. Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i pracodawcy-płatnicy zapłacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego za jego pomocą. Uzyskać go można w dowolnym urzędzie bądź korzystając z generatora: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego
Należy podać PESEL (w przypadku osób fizycznych) bądź NIP (w przypadku firm i organizacji). Podatnik jest odpowiedzialny za prawidłowe wygenerowanie numeru mikrorachunku i dokonywanie na niego przelewów. Jego wygenerowanie i prowadzenie nie wiąże się z żadnymi kosztami. Uważaj na fałszywe strony internetowe lub e-maile czy też smsy, które mogą być próbą wyłudzenia.

Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłacisz na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z obwieszczeniem ws. wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych (będzie opublikowane w grudniu). Znajdziesz tam również szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 r., po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy. 

Klienci Biura Rachunkowego Actarii w Rybniku mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat płatności na mikrorachunek podatkowy u swojego księgowego.

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com