fbpx

Obowiązek udostępnienia płatności bezgotówkowych przez przedsiębiorców dla osób fizycznych

Polski Ład wprowadza wśród przedsiębiorców rewolucję na gruncie podatkowym. Jedną ze zmian, jakie należy wyróżnić, jest wdrożenie obowiązkowych płatności bezgotówkowych w przypadku transakcji z osobami prywatnymi. Podatnicy, którzy sprzedają towary i usługi na rzecz indywidualnych kontrahentów i w związku z tym mają obowiązek stosowania kas fiskalnych, od stycznia 2022 roku muszą umożliwić klientowi płatności bezgotówkowe np. za pośrednictwem terminala płatniczego.

Biuro Rachunkowe Actarii w Rybniku udostępnienie platności bezgotówkowej dla klienta indywidualnego

W związku dużą liczbą pytań przedsiębiorców skierowanych do Biura Rachunkowego Actarii w Rybniku. Informujemy, że obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych np. za pośrednictwem terminala. Wynika z art. 22 Polskiego Ładu, czyli nowelizacji z 29 października 2021 r. ustawy o PIT, o CIT i innych ustaw (Dz.U. poz. 2105). Nakłada ona na przedsiębiorców już od 1 stycznia 2022 r. wymóg przyjmowania płatności bezgotówkowych (np. kartą lub telefonem, blikiem, przelewem) – jeśli klient zechce w ten sposób zapłacić. Obowiązek ten jest zapisany w nowym art. 19a ust. 1 prawa przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162). Płatność będzie można przyjąć przykładowo za pośrednictwem terminala płatniczego, jednakże umożliwienie płatności przelewem, blikiem lub inną formą bezgotówkową będzie spełniało ten obowiązek. Jednocześnie zgodnie z nowym ust. 2 w art. 19a prawa przedsiębiorcy przewidziany jest jedyny wyjątek od nowego obowiązku. Dotyczy on przedsiębiorców, którzy nie mają „obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (inaczej kas fiskalnych), o których mowa w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm)”. W tym miejscu zaznaczyć należy, iż nie ma znaczenia jak kasa fiskalna jest używana w przedsiębiorstwie czy jest to kasa z zapisem papierowym, elektronicznym, czy kasa online. Udostępnienie płatności bezgotówkowych jest niezależne od posiadanej kasy fiskalnej.

Jednocześnie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 roku w sprawie kas rejestrujących - nie ma obowiązku umieszczania na paragonie formy płatności.

Biuro Rachunkowe Actarii świadczymy usługi księgowe i podatkowe dla firm oraz osób prywatnych. Przekonaj się o jakości świadczonych usług.

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com