fbpx

Biuro Rachunkowe informujemy, iż występuje obowiązek udostępnienia płatności bezgotówkowych przez przedsiębiorców dla osób fizycznych

Polski Ład wprowadza wśród przedsiębiorców rewolucję na gruncie podatkowym. Jedną ze zmian, jakie należy wyróżnić, jest wdrożenie obowiązkowych płatności bezgotówkowych w przypadku transakcji z osobami prywatnymi. Podatnicy, którzy sprzedają towary i usługi na rzecz indywidualnych kontrahentów i w związku z tym mają obowiązek stosowania kas fiskalnych, od stycznia 2022 roku muszą umożliwić klientowi płatności bezgotówkowe np. za pośrednictwem terminala płatniczego.

Biuro Rachunkowe Actarii w Rybniku udostępnienie platności bezgotówkowej dla klienta indywidualnego

W związku dużą liczbą pytań przedsiębiorców skierowanych do Biura Rachunkowego Actarii w Rybniku. Informujemy, że obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych np. za pośrednictwem terminala. Wynika z art. 22 Polskiego Ładu, czyli nowelizacji z 29 października 2021 r. ustawy o PIT, o CIT i innych ustaw (Dz.U. poz. 2105). Nakłada ona na przedsiębiorców już od 1 stycznia 2022 r. wymóg przyjmowania płatności bezgotówkowych (np. kartą lub telefonem, blikiem, przelewem) – jeśli klient zechce w ten sposób zapłacić. Obowiązek ten jest zapisany w nowym art. 19a ust. 1 prawa przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162). Płatność będzie można przyjąć przykładowo za pośrednictwem terminala płatniczego, jednakże umożliwienie płatności przelewem, blikiem lub inną formą bezgotówkową będzie spełniało ten obowiązek. Jednocześnie zgodnie z nowym ust. 2 w art. 19a prawa przedsiębiorcy przewidziany jest jedyny wyjątek od nowego obowiązku. Dotyczy on przedsiębiorców, którzy nie mają „obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (inaczej kas fiskalnych), o których mowa w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm)”. W tym miejscu zaznaczyć należy, iż nie ma znaczenia jak kasa fiskalna jest używana w przedsiębiorstwie czy jest to kasa z zapisem papierowym, elektronicznym, czy kasa online. Udostępnienie płatności bezgotówkowych jest niezależne od posiadanej kasy fiskalnej.

Jednocześnie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 roku w sprawie kas rejestrujących - nie ma obowiązku umieszczania na paragonie formy płatności.

Biuro Rachunkowe Actarii świadczymy usługi księgowe i podatkowe dla firm oraz osób prywatnych. Przekonaj się o jakości świadczonych usług.

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com